MATURITO, MÁM TĚ ! ...Jaké to bylo ?

21. května 2016 v 19:29 | Miss.Hill |  Diary
Ahoj ! Tak se konečně zase ozývám. Konečně mám čas, ale také chuť psát ! :) Jak už jsem tu několikrát psala, letos sem byla ve čtvrťáku a tudíž mě čekala maturita. Konečně už ji mám, a to musím zdůraznit ÚSPĚŠNĚ za sebou, takže už můžete čekat články jak jste zvyklí. O čem ale budu psát dneska ? Chtěla bych vám popsat jak to celé vlastně u mě probíhalo. Z čeho jsem maturovala, jak sem se učila, jak sem to zvládla, jaké sem měla pocity atd atd...Pro ty, co maturita teprve čeká, to bude takové moje osobní připodobnění co mají čekat, pro ty co už mají odmaturováno, to bude asi vzpomínání na to, jaká byla jejich maturita a pro ty, co maturují tenhle rok stejně jako já, budou se mnou nejspíš soucítit :DPÍSEMNÝ
Hned jako první bych chtěla říct, že na písemný se podle mě nedá nějak pořádně naučit. Jasně, můžete si projet pár didakťáků, aby ste viděli, jaké úlohy a jaké tipy úloh můžete čekat, ale to je tak všechno. Stejně nikdy nevíte co tam bude :D A na slohovku ? Jediný co, tak si asi přečíst, jak se kterej útvar píše, ale myslím že každý na střední slohovky psal, takže jak se píše vypravování, popis nebo charakteristika či úvaha snad musí vědět každý.
Já maturovala z češtiny samozřejmě a z angličtiny. Upřímně didákťáku z ájiny sem se bála z písemných nejvíc. Ano, já vím že je naprosto primitivní a většina lidí má z angličtiny lepší výsledky jak z češtiny, ale pro mě prostě ne. Absolutně anglicky neumím a nemám pořádný základy. Na základce sme měli angličtinu spojenou s jinýma třídama a každou hodinu sme chodily jen na počítače. Střední na tom byla to samý, nic sme tam nedělali.
Musím ale říct, že jinak sem se písemných tak nějak nebála a neměla jsem z toho ani žádné stresy. Jediné co bylo nic moc bylo to, že v neděli sem byla celý den na přijmačkách na vysokou a další 3 dny jsem měla ty písemný, bylo to docela náročný a unavující zároveň.
V pondělí sme psali slohovku z angličtiny, ta byla celkem v pohodě, ale i přesto jak sem si četla jakej útvar se jak píše, stejně sem to potentila a ke článku nenapsala nadpis, a ani nedodržela počet slov. V úterý sem měla češtinu, ta byla uplně v pohodě. Já s češtinou nemám problémy, takže za mě dobrý. No a ve středu konečně didakťák z angličtiny. Ještě ke všemu sem měla uplně debilní den a tak když přede mnou seděl chytrý spolužák, kontrolovala sem jeho odpovědi při poslechu s mými :D (Ano, i maturity se dá opisovat, záleží na učiteli, ale ti naši seděli celou dobu za stolem a ani se nepodívali).


SVAŤÁK
No a poté už nastal svaťák. Správné odpovědi z didakťáků byly vydané ten den ještě odpoledne, takže kdo si pamatoval odpovědi, mohl zkontrolovat a přibližně vědět jak na tom je :)
Když nad tím teď tak upřímně přemýšlím, ani nevím co sem dělala celý zbytek týdne po písemných :D Ale od pondělka sem se začala fakt učit (no snažila sem se). Hezké slunečné počasí a hokej k tomu moc nepřispíval :D Za den sem si většinou přečetla jen pár otázek, ale jak už se schylovalo ke konci týdne, říkala sem si že sem v háji, že sem v podstatě nic převratnýho neudělala :D Zvlášť jeden předmět sem opravdu neuměla, protože ve škole sem nikdy nedávala pozor, nebavilo mě to a ten učitel tomu taky moc nepřidal. Takže sem polvinu toho viděla v podstatě poprvé a nebylo to nejjednodušší na pochopení, natož se to ještě učit. Hlavně nejlepší bylo to, jak sem měla všechno nádherně rozvrhlé. Tak 3 dny se budu učit to a 2 dny něco jiného. Jasně no :D Opravdu to tak nebylo :D
V neděli sem ale sedla a projela si všech 25 témat do angličtiny. Ano většina lidí se na to ani nepodívala, ale mé schopnosti angličtiny sem už zmiňovala výše a navíc tam nebyli témata o kterých by se dalo mluvit z patra.
Z čeho sem byla opravdu zdeptaná, tak z toho, že děcka už dostávali výsledky didakťáků i slohovek od středy a my nic. Ke konci týdne už se mi začaly hrozně střídat nálady a občas sem byla už dost zdeptaná z toho celodenního sezení doma s pocitem že se musíte donutit k učení, ale ono to stejně moc nešlo.


ÚSTNÍ
Ústní mi začaly vlastně už v pondělí, kdy sme obhajovali svoje dlouhodobé maturitní práce. Ještě předtím jsme ale měli slavnostní zahájení. Když sme stáli všichni nastoupení v řadě v té připravené maturitní třídě a já viděla ty lavice na potítka, na stole vyskládané pytlíčky s číslama otázek na žetonech, dost sem se orosila :D Na obhajobu sem se absolutně nepřipravovala, ačkoliv mám strašnou hrůzu z prezentování a absolutně to neumím, za ty roky už se mi to trochu zlepšilo a práci jsme ze spolužačkou už jednou prezentovaly. Navíc i za písemnou část už sme měly dost bodů, takže sme to tak nehrotily. Pak sem měla ještě 2 dny na učení a maturovala sem vlastně ve čtvrtek. Opět moje krásné plány, které se né moc vydařily :D V pondělí sem se chtěla naučit knížky, a pak na každej den jeden odbornej předmět, že si ještě projedu všechyn otázky. Dopadlo to tak že sem ve středu projela všechny otázky z jednoho předmětu, 15 otázek z dalšího a knížky sem tak nějak doháněla naposlední chvíli :D Ale s tím, že už se se je ještě ve školním roce drtila a všechny sem v podstatě uměla, takže jen zopakovat, případně něco doplnit.
No a ve čtvrtek nastal den D. Začínala jsem ve 12 hodin a z naší skupiny 3 lidí jsem šla jako první. Ve škole sem ale byla asi už v 10 hodin. Seděla sem ve třídě s tím že si ještě vše budu číst, ale už to nešlo. Byl to hroznej pocit, dech se mi zastavil a měla sem tak šílený nervy, bylo to hrozný :D
Tak a šla sem na to. Jako první jsem měla češtinu, ze které sem měla docela strach, protože rozebírat ty knihy podle bodů mi prostě nějak nešlo. Vytáhla sem si knihu Krysaře od Viktora Dyka. Oukej, to není tak hrozný, navíc sem si to vytáhla i u zkoušení přes školní rok. Přišlo se na mě podívat asi 20 lidí (prváci,druháci) tak z toho sem měla nervy :D No po češtině sem měla hroznej pocit, bylo mi strašně a myslela sem si že sem to nezvládla. Nakonec jsem ale dostala trojku :D Další na řadu byla angličtina, kde sem si vytáhla britský autor- britská kniha -_- To sem byla opravdu nadšená. Ani nevíte jak moc se se drtila Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, USA, Londýn, Británii atd.. a já si vytáhnu britskou knihu ! :D Další na řadě byl můj odborný předmět a to analytická chemie. Věřím že kdo se tím nějak nezabývá, asi to uplně znát nebude :D Tam sem se opravdu modlila ať si vytáhnu v pohodě otázku, protože některý otázky jsem ani neviděla a ty co sem viděla sem stejně moc neuměla. Naštěstí to nebylo tak nejhorší. Vytáhla sem si otázku č. 12 - jodometrii, ale jak říkám, to asi nikomu nic neřekne :D A další můj odborný předmět byla chemická technologie, kde mi bylo v podstatě jedno co si vytáhnu, protože sem všechny otázky vesměs uměla dobře. Vytáhla sem si otázku č. 18 organiku, aneb otázka: reakce v organické technologii - dehydrogenace, hydrogenace, dehydratace, hydratace, alkylace. Musím říct, že organiku sem fakt nesnášela a byl to můj postrach, hlavně ve druháku. Ale když sme to brali ve čtvrťáku v jiným předmětě s jiným učitelem, začalo mě to snad dokonce i bavit.
Všechny předměty mi šly rychle za sebou, mezi každým sem měla asi jen 20 min a vyhlášení bylo taky asi za 15 min po mém posledním předmětu. Naše skupinka opět nastoupila do třídy, kde se sešli všichni učitelé u kterých sme maturovali, vyhlásili jaké známky nám vychází a zda jsme prospěli. Poté už nám jen všichni pogratulovali.

MÉ POZNATKY A RADY:
  • Nevybírejte si na státní matiku, pokud v ní nejste opravdu dobří a nemáte logické myšlení, jen proto, že nevíte jak se rozhodnout a je to jen jeden test...(taky sem chtěla původně na matiku, naštěstí sem si to včas rozmyslela)
  • Na volitelný předmět si vyberte to, co vás baví nejvíc, popřípadě to, k čemu máte nejblíž. Přece jen se líp učí věci které vás baví, než ty, které vás nebaví :)
  • Jak je všeobecně známo, chce to mluvit, mluvit a mluvit.I když blbosti, i když od tématu..
  • Tahání levou rukou mi opravdu nepomohlo vybrat si to, o čem jsem chtěla mluvit :D
  • Vše záleží na učitelích.
  • I když některého učitele moc nemusíte a celý rok vás drtí, u maturity je většina učitelů opravdu hodných, hodně vám pomáhají a tu maturitu vám chtějí dát za každou cenu.
  • Naučte se z každé otázky aspoň trochu. Nebo se naučte pořádně otázku, která nějak souvisí s jinou co neumíte. Nikdy totiž nevíte, co si vytáhnete.
  • Sem ráda že už to mám za sebou a upřímně znovu bych ji už opakovat nechtěla :D
V dnešním článku jsem se trošku více rozepsala :D Ale za tu dobu, co sem fakt byla tak nějak od všeho izolovaná a seděla doma s nadějí, že se každej den naučím dost otázek, jsem ráda že sem se mohla z toho všeho vypsat :) Všem letošním úspěšným maturantům strašně gratuluju, všem co mají maturitu ještě před sebou, přeju hodně štěstí a těm co to teď nevyšlo, to v září určitě výjde ! :) XOXO :-*
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jaký článek si nejraději na mém blogu přečteš ?

Deníček
Nákupy
Recenze
Beauty
Tipy
Tagy

Komentáře

1 thebeautycare thebeautycare | E-mail | Web | 21. května 2016 v 19:39 | Reagovat

Gratuluji ! :)

2 Bethany Bethany | Web | 21. května 2016 v 19:45 | Reagovat

Super článek, dozvěděla jsem se něco nového o průběhu maturit. Já budu maturovat za rok, což mě neskutečně děsí. :D

A gratuluju!

3 Janet Janet | Web | 21. května 2016 v 20:24 | Reagovat

Musím jedině souhlasit s celým článkem, hlavně to u mě probíhalo dost podobně :D Gratuluji k maturitě :)

4 Sára Šebestová Sára Šebestová | Web | 21. května 2016 v 20:39 | Reagovat

Také gratuluji! To musely být pěkné stresy teda... Mě maturita čeká až za tři roky, ale už teď z toho mám vrásky :D

5 Eli♥ Eli♥ | Web | 24. května 2016 v 11:05 | Reagovat

Zdravím, já maturovala před 2 lety a musím říct, že pohoda. Učila jsem se asi týden před maturitou tím, že jsem se koukala na filmy - občas něco přečetla z papíru, ale opravdu jsem se začla učit 16h před maturitou s klukama na skypu =D ale u nás to bylo jiné, měli jsme učitele, kteří nás už v prváku hodně dobře naučili takže jeden předmět jsem se neučila vůbec, uměla jsem ho protože jsme celé 4 roky brali a opakovali všechna témata.

Na písemné si můžeš zkusit dělat testy, ale dle mě se na to také nedá připravit. Měla jsem kolem 98% češtiny a angličtiny kolem 60%. Pamatuju si ještě otázku našeho roku 2014 - slon a vodka :D My měli v angličtině napsat dva dopisy - jeden formální a druhý neformální - slohovku jsme nepsali.
Mě hrozně bavilo učení na maturu, nebo lépe řečeno mám oblibu v prospektech. V tom se s přítelem neshodneme, ten je rád, že udělal učňák - občas si připadám jak s maďarem, protože ono je rozdíl člověk s maturitou a s učňákem - myslím v mentalitě a chápání.

Rozhodně matiku nedoporučuji, u nás kluci, kteří byli excelentní matiku dali až na 2 nebo 3 pokus a jeden ji nedal vůbec.

6 Inny Emilly Inny Emilly | Web | 2. června 2016 v 11:32 | Reagovat

gratuluji, mě matura čeká až za rok a dost sem z toho vystrašená už ted'

7 Kája Kája | Web | 3. června 2016 v 23:42 | Reagovat

Gratuluji k maturitě! :) Mě to čeká UŽ za 2 roky, no. Šíleně to letí. Před chvílí jsem nastoupila do prváku a od září už budu v třeťáku? Hrůza!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.